FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj     
Historia marki MAN

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ZAPRASZAMY forumtruckerskie.c0.pl Strona Główna :: MAN
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DitekKLB
Zasłużony



Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Kluczbork
Płeć: Chłopak

PostWysłany: Czw 18:34, 28 Lip 2011    Temat postu: Historia marki MAN

Historia koncernu

Koncern MAN jest najstarszą spółką notowaną na niemieckiej giełdzie. W 1758 r. w Oberhausen powstała Huta św. Antoniego, która wkrótce potem rozpoczęła produkcję maszyn. W 1873 r. koncern przybrał nazwę GHH Gutehoffnungshutte. W 1921 r. GHH kupiła większość udziałów w firmie MAN.

Wynalazca silnika wysokoprężnego Rudolf Diesel w 1893 roku zawarł umowę z fabryką maszyn w Augsburgu. Rok później powstał prototyp, który doskonalono przez kilka kolejnych lat. Pierwsze silniki stosowano do napędu urządzeń produkcyjnych w przemyśle. Aby zwiększyć produkcję doszło do połączenia "Towarzystwa Budowy Maszyn w Norymberdze" z "Fabryką Maszyn w Augburgu". Powstała firma Maschinenfabrik Augsburg - Nürnberg (w skrócie MAN). Jako pierwsza na świecie (od 1897 r.) produkowała ona silniki diesla (o mocy od 20 KM wzwyż). Największe silniki napędzały okręty wojenne, np. pancernik "Prinzregent Luitpold". W 1922 roku firma Bosch opracowała i zaczęła produkować pompę wtryskową do silnika diesla. W 1923 roku powstała pierwsza ciężarówka marki MAN napędzana silnikiem diesla. Produkcję seryjną uruchomiono w 1925 roku. W latach 20. i 30. licencje na produkcję silników diesla kupiło wiele wytwórni samochodów. Po drugiej wojnie światowej czyniły to również firmy z krajów socjalistycznych.

Koncern MAN SE przejął kilka firm produkujących pojazdy użytkowe. W 1971 roku firmę Büssing oraz firmę "ÖAF-Gräf & Stift AG", połączoną z firm "Österreichische Automobil Fabriks-AG" (ÖAF) i "Gräf & Stift". W 1989 roku część austriackiej firmy Steyr-Daimler-Puch zajmującą się produkcją ciężarówek marki Steyr. W 1999 roku FSC Star ze Starachowic. W 2001 roku specjalizującą się w produkcji autobusów firmę Gottlob Auwärter GmbH & Co. KG, którą przekształcił w "Neoplan Bus GmbH". Austriacki oddział koncernu nosi obecnie nazwę "MAN Nutzfahrzeuge Österreich AG".

W Indiach działa spółka j.v. z firmą Force Motors, w której produkowane są ciężarówki "CargoLine". Wiele elementów konstrukcyjnych tego modelu, w tym kabiny, zapożyczono od serii L2000. Modele "CargoLine" są sprzedawane pod marką Force bądź MAN, na eksport jedynie jako MAN.

Od kilku lat udziały w MAN AG posiada koncern Volkswagen AG, obecnie jest to 29,9% akcji. Po przejęciu w marcu 2008 roku większości akcji firmy Scania przez Volkswagena może on dążyć do połączenia części tych firm zajmujących się produkcją ciężarówek, autobusów i ich komponentów.

1 stycznia 2009 MAN AG przejął od firmy Volkswagen AG spółkę Volkswagen Caminhōes e Ônibus (zwaną też Volkswagen Truck & Bus) z siedzibą w Resende w Brazylii. Jest ona czołowym producentem ciężarówek i podwozi autobusowych w Ameryce Południowej z roczną produkcją na poziomie ponad 50 tys. sztuk.
MAN w Polsce

W Starachowicach mieszczą się należące do MAN AG zakłady MAN Bus Sp. z o.o., do 08.01.2009 MAN STAR Trucks & Busses (dawna Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star"), produkujące komponenty do samochodów ciężarowych i autobusów oraz całe szkielety autobusów miejskich;
W miejscowości Sady pod Poznaniem zlokalizowana jest fabryka autobusów, produkująca od 1998 roku głównie pojazdy miejskie przeznaczone na eksport;
4 października 2007 otwarto w podkrakowskich Niepołomicach fabrykę samochodów ciężarowych koncernu MAN MAN Trucks, która docelowo ma produkować 15 tys. pojazdów rocznie na jednej zmianie. Zatrudnienie sięgało około 650 osób, następnie na skutek kryzysu uległo zmniejszeniu;
W miejscowości Wolica koło Warszawy zlokalizowane jest centrum pojazdów używanych.

Autobusy MAN
Koncern MAN SE jest dużym producentem autobusów, produkowanych w Niemczech, Turcji i Polsce. W 2000 roku przejął spółkę Gottlob Auwärter GmbH, zmieniając jej nazwę na Neoplan Bus GmbH i łącząc ze swoim działem autobusowym w grupę Neoman. Firma Gottlob Auwärter posiadała wówczas 30% akcji firmy Neoplan Polska Sp. z o.o.[1]. We wrześniu 2001 roku, po odkupieniu tych akcji przez rodzinę Olszewskich, następcą spółki "Neoplan Polska" została spółka Solaris Bus & Coach Sp. z o.o..

[list=]ZDJĘCIA[/list]













[/img]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez DitekKLB dnia Czw 19:38, 28 Lip 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ZAPRASZAMY forumtruckerskie.c0.pl Strona Główna :: MAN Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
     ZAPRASZAMY forumtruckerskie.c0.pl: forumtruckerskie.c0.pl     
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group   c3s Theme © Zarron Media
Regulamin